V Niedziela Wielkiego Postu 2024

5 WP-4Jeremiasz w proroctwie o nowym przymierzu wskazuje na Bożą obietnicę przemiany ludzkich serc. Bóg zapowiada, że zawrze takie przymierze z ludźmi, w którym Jego prawo będzie wpisane w sercach każdego z nas. To obietnica nie tylko zewnętrznej przemiany, ale także silnej relacji z Bogiem, do której potrzeba głębokiej skruchy i pokory. Dzisiejszy psalm w szczególny sposób wyraża to pragnienie.

Więź z Bogiem buduje się także przez posłuszeństwo Jego woli, nawet, gdy nie jest ona po naszej myśli. Jezus przez poddanie się swemu Ojcu pokazuje, że choć może to być trudne, nie jest niemożliwe. Ogromne cierpienie Jezusa, Jego samotność i pozorna porażka, przyniosły całemu światu zbawienie. Żebyśmy mogli mieć w nim swój udział potrzeba w naszej relacji z Bogiem posłuszeństwa, pokory i skruchy.