III Niedziela Zwykła - 21.01.24r.

21.01.24-15Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich Jezus: „Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi”. A natychmiast, porzuciwszy sieci, poszli za Nim. Idąc nieco dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. Zaraz ich powołał, a oni, zostawiwszy ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi, poszli za Nim.

Cel powołania na ucznia Jezusowego ukazany jest w całej pełni na końcu Ewangelii św. Mateusza, gdzie Jezus Zmartwychwstały powiedział do Apostołów: „Idźcie na cały świat, czyńcie moich uczniów ze wszystkich ludzi”. Dzisiejsza Ewangelia chce nam powiedzieć również, że powołanie na ucznia Jezusa jest powołaniem nie tylko do własnego uświęcenia, lecz również do apostolstwa, do zdobywania ludzi dla Jezusa. To zdobywanie ludzi dla Jezusa ma być oparte na dobroczynności i własnym uświęceniu się. Wzorem dla naszego apostolstwa będzie zawsze sam Chrystus, o którym tak powiedział św. Piotr w księdze Dziejów Apostolskich: „Znacie sprawę Jezusa z Nazaretu, którego Bóg namaścił Duchem Świętym i mocą. Ponieważ Bóg był z Nim, przeszedł On przez życie dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich, którzy byli pod mocą diabła”
(Dz 10,38). Nasza działalność apostolska nie może się ograniczać jedynie do głoszenia słowa Bożego, lecz winna być oparta na naszej dobroczynności względem ludzi, którym głosimy słowo Boże.

Podczas Mszy Świętej z udziałem dzieci, nasi najmłodsi parafianie mogli wcielić się w rybaków. Były sieci, wędki, podbieraki...no i oczywiście "łódź". Podczas kazania ksiądz proboszcz wyjaśnił im na czym polegała praca rybaka w czasach Pana Jezusa i co to znaczy "będziecie odtąd ludzi łowić". Pamiętajmy, że kapłani, to następcy Apostołów, których Bóg stawia na naszych drogach, aby byli "rybakami ludzi". Módlmy się o nowe, liczne powołania kapłańskie i zakonne. Starajmy się również pomagać kapłanom w "łowieniu ludzi" dla Pana Jezusa.