Triduum Paschalne 2024
Triduum Paschalne, Triduum Sacrum (z łac. triduum – trzy dni) – najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików oraz starokatolików, którego istotą jest celebracja Misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
Triduum rozpoczyna się w Wielki Czwartek, Uroczystą Eucharystią Wieczerzy Pańskiej. Ten dzień, jest wejściem w tajemnicę Wieczernika, gdzie Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. Gromadzimy się wokół ołtarza, tak jak Apostołowie w Wieczerniku. Do uroczystego: Chwała na wysokości Bogu – grają organy, które milkną aż do Uroczystości Paschalnej. W kościele odczytywana jest ewangelia opisująca moment obmycia nóg Apostołom. Jest to znak pokory Jezusa i zaproszenia każdego z nas do udziału w Jego Chwale.
Wielki Piątek, to dzień postu i modlitwy. W kościołach ludzie gromadzą się na modlitwę przy ciemnicy, aby w ciszy odkrywać swoje serce przed Bogiem. Liturgie rozpoczyna się pod wieczór. Kapłan wchodzi w ciszy do kościoła i pad twarzą przed ołtarzem, na którym nie ma obrusa i innych ozdób. Po krótkiej modlitwie, bez znaku krzyża rozpoczyna się liturgia, która jest kontynuacja naszego czuwania. W centrum jest Meka Chrystusa. Odczytywana jest Ewangelia św. Jana, w której wsłuchujemy się w opis Meki Chrystusa. W uroczystej procesji, wnoszony jest Krzyż, który kapłan odsłania, śpiewając: Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata. I odpowiada cały kościół, chcący wejść w tę tajemnicę Męki: Pójdźmy z pokłonem. Następuje adoracja Krzyża. Każdy obecny może podejść do ucałowania Krzyża.
Wielka Sobota. Cisza. Przejmująca cisza, w której trwamy na modlitwie z Maryją. Ona jena, zachowała wiarę i trwała na modlitwie. W tym dniu w wielu kościołach święcimy pokarmy na stół wielkanocny. Choć należałoby je poświęcić dopiero w Niedzielę rano. W tym dniu, podobnie jak w Wielki Piątek nie odprawia się Mszy św.
W naszej parafii w Wielki Czwartek uczciliśmy Ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa, a przedstawiciele scholi Miriam i ministrantów złożyli księdzu serdeczne życzenia. W Wielki Piątek rano przeszliśmy Drogą Krzyżową z kaplicy w Klonówcu do kościoła, a wieczorem braliśmy udział w Liturgii Wielkiego Piątku zakończonej przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. W Wielką Sobotę od godz. 10.15 do 12.00 odbywało się święcenie potraw w poszczególnych wioskach, a od 15.00 rozpoczynają się Adoracje przy Grobie Pańskim. O godz. 20.00 rozpocznie się uroczysta Wigilia Paschalna zakończona procesją rezurekcyjną.